Fundacja na rzecz rozwoju i promocji winiarstwa „Galicja Vitis”
Głównym celem Fundacji jest odrodzenie, zachowanie i rozwijanie polskich i europejskich tradycji winiarskich oraz dziedzictwa kulturowego związanego z winiarstwem i uprawą winorośli, prowadzenie działalności oświatowej dotyczącej konsumpcji wina, prowadzenie działalności edukacyjnej dotyczącej uprawy winorośli, produkcji wina, marketingu winiarskiego i sprzedaży wina, a także współdziałanie w procesie podnoszenia jakości win, produkowanych w Polsce, kultury ich spożywania oraz wzrostu wydajności ekonomicznej polskiego winiarstwa.
Więcej o Fundacji „Galicja Vitis” na stronie:
http://akademiawina.org/index.php/2014-09-29-08-32-49/cele-i-dzlalnosc-fundacji
Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle
Sztandarowym przedsięwzięciem Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, jest Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle. Partnerem projektu jest Miasto Jasło. To przedsięwzięcie, które idealnie wpisuje się także w Strategię Rozwoju Województwa Podkarpackiego.
Utworzenie w Jaśle Podkarpackiej Akademii Wina było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Rozwijające się w dynamicznym tempie polskie winiarstwo wymusza bowiem na winiarzach profesjonalną edukację, do której do niedawna jeszcze dostęp był ograniczony. PAW działa dopiero od października 2014 r., a już zdobyła dobrą markę i uznanie. Jej twórcy, jako główny cel, postawili sobie za zadanie utworzenie wiodącej w Polsce placówki zajmującej się szkoleniami winiarskimi, w pierwszej kolejności dla profesjonalistów pracujących w sektorze winiarskim, ale także dla amatorów-miłośników wina. Kursy i szkolenia prowadzone w ramach PAW są zgodne z uznanymi międzynarodowymi standardami dotyczącymi tego typu szkoleń i kończą się wydaniem dyplomu. Działalność Akademii ma na celu wsparcie edukacyjne rodzącego się sektora uprawy winorośli i produkcji win gronowych w Polsce, a szczególnie małych i średnich gospodarstw rolnych poszukujących dodatkowych źródeł dochodu w oparciu o produkcję wina z własnych upraw i specjalistyczną turystykę winiarską (enoturystykę).
Na koniec Studium, oprócz teoretycznego sprawdzianu wiedzy, słuchacze PAW mają za zadanie przedstawić wyprodukowane przez siebie, pod okiem wykładowców PAW, wino dyplomowe.
Na uruchomieniu rocznego Studium PAW nie poprzestaje. Wspólnie z Miastem Jasłem partnerem Akademii, rozpoczęła sadzenie pierwszej w Polsce miejskiej winnicy, która będzie wykorzystywana do celów dydaktycznych. Jasło, uznawane za stolicę polskiego winiarstwa, będzie mogło pochwalić się produktem promocyjnym – własnym winem, to kolejny ewenement na winiarskiej mapie Polski. Władze miasta planują także utworzenie jasielskiej winoteki.
Więcej o Podkarpackiej Akademii Wina na stronie :
http://akademiawina.org/
Międzynarodowy Galicyjski Konkurs Win
Drugim ważnym przedsięwzięciem Fundacji „Galicja Vitis” jest Międzynarodowy Galicyjski Konkurs Win, jeden z czołowych konkursów winiarskich w Europie Środkowej. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowanie winiarzy z wielu krajów. W tym roku 25 osobowe jury sędziowskie oceniło 543 wina przyznając 193 złote medale, w tym 24 dla win polskich.
W tym roku padły same konkursowe rekordy: najwięcej zgłoszonych win – 543, w tym 162 polskie (2015 r. – 416 win, 2 tym 145 polskich, 2014 r. – 277 win, w tym 102 polskie), najwięcej złotych medali – 193, w tym 5 wielkich złotych (2015 r. – 85 zł, 2 wielkie złote). Wyniki świadczą o bardzo dobrej jakości win konkursowych.
Wina oceniane były w ciemno w 100 punktowej skali OIV (Międzynarodowej Unii Enologów). Wina z kilkunastu krajów m.in. Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Słowenii, Chorwacji i Polski, oceniało międzynarodowe jury doświadczonych degustatorów i enologów ze Słowacji, Czech, Węgier, Rosji i Polski. Podczas dwudniowej degustacji 25 osobowe Jury pracowało w pięciu 5-osobowych komisjach. Według reguły obowiązującej na konkursach winiarskich, wszystkie wina oceniane były anonimowo i serwowane z zakrytych butelek, oznaczonych tylko numerem ewidencyjnym. O kolejności serwowania decydowała m.in. kategoria wina i rocznik. Jurorzy degustowali dziennie ok. 50 win.
Więcej o Międzynarodowym Galicyjskim Konkursie Win na stronie:
http://galicjavitis.pl/item/36-rekordowy-konkurs.html