Jak rozpoznać „utlenienie” i „przesiarkowanie” wina? Co to jest „korek” i „mysie siki”? Na jakim etapie produkcji powstają te i inne wady i choroby wina oraz jak im zapobiegać? – to tematy omawiane podczas ostatniego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2018. W przetwórni też sporo się działo.
O wadach i chorobach wina wspomina się podczas zajęć prowadzonych przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle wielokrotnie, tym razem poświęcono im cały dzień wykładowy. Zajęcia prowadził Wojciech Bosak. – Wino jest żywą, nie do końca przewidywalną materią i ciągle zachodzą w nim rozmaite procesy biologiczne, chemiczne i fizyczne. Ich efekt nie zawsze musi być zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jedną z podstawowych umiejętności winiarza jest możliwie wczesne i trafne rozpoznanie takich niekorzystnych zmian, aby im skutecznie zaradzić – podkreśla wykładowca PAW.
Wykłady uzupełniała degustacja szkoleniowa wadliwych win. – Smacznie i aromatycznie nie było, ale za to bardzo edukacyjnie – mówi Ewa Wawro, dyrektor PAW. – Początkujący winiarze mają często problem nie tyle z zauważeniem, że w zapachu i smaku wina jest coś nie tak, ale ze zdefiniowaniem wady. Bez tej umiejętności winiarz nie będzie mógł odpowiednio wcześnie zareagować i podjąć działania ochronne czy naprawcze. Jak w każdym z omawianych zagadnień wykład teoretyczny ilustrowany był przykładami wadliwych win, które specjalnie na te zajęcia zbieramy przez cały rok przy różnych okazjach.
Drugi dzień 16. zjazdu SPW 2018 akademicy spędzili w przetwórni. – Na tym etapie produkcji wina nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbania, z nich bowiem mogą rozwinąć się wady i choroby wina – mówi prowadzący zajęcia Roman Myśliwiec.
Akademicy mieli pełne ręce roboty, kontrolowali przebieg fermentacji malolaktycznej w czerwonym winie, robili kolejne obciągi znad tworzących się osadów, mierzyli pH i kwasowość wina. Grupa przygotowująca na egzamin dyplomowy wino musujące sporządzała nastaw wtórnej fermentacji i rozlewała wino do butelek szampańskich.
Tematem kolejnego zjazdu będzie turystyka winiarska O tym jak przygotować gospodarstwo winiarskie do przyjęcia odwiedzających, jak tworzy się ofertę enoturystyczną mówić będzie promotor kulinarny Bartosz Wilczyński.
Turystyka winiarska jako dodatkowe źródło dochodu dla producenta wina, wymogi związane ze sprzedażą bezpośrednią wina w gospodarstwie winiarskim, aspekty prawne i procedury związane z rozpoczęciem komercyjnej produkcji, prowadzenie bieżącej dokumentacji związanej z produkcją wina – to tematy, które omówi z akademikami PAW Zbigniew Krzyżak, właściciel Winnicy Chodorowa w województwie małopolskim. Zajęcia wykładowe dostępne są także dla wolnych słuchaczy (rejestracja sekretariat@akademiawina.org)
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.
Fundacja Galicja Vitis