Ogrody winne, jarmark produktów regionalnych, występy artystyczne, konkursy dla winiarzy i zwiedzających, miasteczko zabaw dla dzieci i wieczorne koncerty, to tylko niektóre atrakcje tegorocznych – 12. już – Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle, które odbyły się w ostatni weekend wakacji (26, 27 sierpnia br.).
Dwunaste jasielskie święto wina i winiarzy było zarazem trzecim zorganizowanym w formule zaproponowanej w 2015 roku, która przypadła do gustu zarówno wystawcom jak i zwiedzającym, czyli: na rynku, bez namiotu wystawowego, z wydzieloną strefą „Winnych ogrodów”, gdzie można było degustować wina (darmowo lub odpłatnie, zależnie od wystawcy), a obok: jarmarki produktów regionalnych i rękodzieła artystycznego, specjalny plac zabaw dla dzieci oraz scena, na której odbywały się wieczorne koncerty.
Jak co roku wśród gości Międzynarodowych Dni Wiana w Jaśle byli m.in. parlamentarzyści, reprezentanci władz samorządowych województwa podkarpackiego, Jasła, powiatu jasielskiego oraz zaprzyjaźnionych miast i gmin polskich i zagranicznych, honorowi i zasłużeni Obywatele Miasta Jasła, przedstawiciele firm i organizacji gospodarczych , a także różnych instytucji i stowarzyszeń. Na XII MDW przybyły delegacje miast, z którymi Jasło przyjaźni się i współpracuje ponad granicami: Vranova nad Topl’ou i Trebisova na Słowacji, Sambora i Truskawca na Ukrainie oraz Sarospataku na Węgrzech. Byli także goście specjalni z Włoch.
Winiarze i oficjalni goście uczestniczyli w tradycyjnym korowodzie, prowadzonym przez kapelę „Trzcinicoki”, który w sobotę, 26 sierpnia, po południu zainicjował oficjalne otwarcie XII MDW w Jaśle. Niedzielnemu korowodowi, tak jak w poprzednich latach, przygrywała Miejsko – Kolejowa Orkiestra Dęta. Szczególną atrakcją tegorocznych korowodów i prezentacji scenicznych były mażoretki z Vranova, które podbiły jasielską publiczność.
Klimat przyjacielskich spotkań przy lampce wina przyciąga tłumy
Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle cieszą się ogromną popularnością zarówno w środowisku winiarzy, jak i wśród wielbicieli wina oraz miłośników enoturystyki. Nic więc dziwnego, że ich organizatorzy odnotowują kolejne rekordy. W tym roku w 24 winiarskich domkach handlowych i kilku namiotach można było skosztować i kupić wina z kilkunastu winnic polskich, a importerzy oferowali wina zagraniczne m.in. z Węgier, Chorwacji, Włoch i Libanu. Swoje stoiska mieli reprezentanci dwóch stowarzyszeń winiarzy: jasielskiego i podkarpackiego, a także producenci akcesoriów winiarskich. „Ogrody winne”, w których była możliwość degustacji kilkuset win odwiedziło ponad 6 tys. osób. Goście, przybywający specjalnie na tę okazję z całej Polski i zagranicy, mogli liczyć na sympatyczną pogawędkę z winiarzami, którzy chętnie dzielili się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Jak co roku przy stoiskach i pod parasolami do późnej nocy toczyły się długie rozmowy przy lampce wina.
Konkursy i warsztaty
Już po raz czwarty przed dniami wina w Jaśle zorganizowany został Konkurs Polskich Win, który okazał się prawdziwym festiwalem rekordów. Do oceny przysłano 212 win (ponad dwa razy więcej niż przed rokiem) z ponad 50 polskich winnic. Sommelierzy, którzy byli jurorami w tym konkursie, w sobotę (26 sierpnia) poprowadzili konkursy z nagrodami (m.in. odkorkowywania szampana i napełniania kieliszków) dla osób odwiedzających „Ogrody winne”, a w sobotę i w niedzielę (26 i 27 sierpnia) warsztaty degustacyjne w jasielskim muzeum.
Nowością w tym roku był Konkurs na Najlepszego Wystawcę XII MDW. Wybierali go jaślanie i turyści odwiedzający „Ogrody winne”, wrzucając specjalne kupony do urn w poszczególnych domkach wystawowych. Ich werdyktem wygrało stoisko Winnicy „Dwie Granice” w Przysiekach koło Jasła, należącej do Lidii i Marka Nowińskich. Drugą lokatę publiczność przyznała winnicy „Wiarus” z Jedlicza, a trzecią – jasielskiej Winnicy „Golesz”.
Organizatorzy konkursu na najlepszego wystawcę nagrodzili również trójkę spośród około tysiąca głosujących. O tym, kto dostał specjalny upominek od burmistrza Jasła, zadecydowało szczęście i dwie „sierotki”, które przeprowadziły losowanie numerów kuponów na scenie.
Winnice w roli głównej
Klimatyczne piękno winnic uchwycone przez pasjonatów fotografii można do końca września podziwiać na wystawie pokonkursowej „Winnice w krajobrazie Podkarpacia”, uroczyście otwartej przed dniami wina (24 sierpnia br.) w Muzeum Regionalnym w Jaśle (muzeum to było organizatorem konkursu). Pooddychać klimatem winnic mogli natomiast ci, którym udało się zarezerwować miejsca w specjalnym „enobusie”, objeżdżającym przez 3 dni (w poniedziałek, wtorek i środę, 28, 29 i 30 sierpnia br.) podjasielskie winnice. Wyjeżdżał on z rana z Jasła wioząc enoturystów codziennie inną trasą, na której znajdowały się kolejne winnice i ich przesympatyczni właściciele zapraszający swoich gości do zwiedzania.
Dziękczynienie
Drugi dzień winiarskiego święta rozpoczęła dziękczynna msza św. w jasielskiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (fara). – Gromadzimy się przy ołtarzu, aby Panu Bogu powiedzieć: Dziękujemy za te dary, dzięki którym możemy tworzyć napój, który rozwesela serce człowieka, a zarazem chcemy na ręce Pana Boga złożyć trud tych wszystkich, którzy zajmują się pielęgnowaniem całego procesu: wzrostu, dojrzewania, a w końcu produkcji wina – mówił na wstępie ks. Krzysztof Kołodziejczyk, który celebrował mszę i wygłosił piękną i pouczającą homilię. Na jej zakończenie stwierdził: – My dziś, razem z tymi wszystkimi, którzy zapatrzeni są w winorośl, w to, co można z niej zrobić, chcemy wspólnie powiedzieć z wielką pokorą: Panie Boże dziękujemy Ci za owoc winnego krzewu, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas napojem (…) aby stał się dla nas napojem duchowym, krwią Chrystusa, która będzie nas poiła, aby dać nam życie wieczne. Chcemy razem ze wszystkimi cieszącymi się tym dobrem, jakim jest winorośl, wino, podziękować Panu Bogu za ten cudowny talent, którym jest umiejętność uprawy winorośli i przyrządzania tego napoju (…) Chcemy również Panu Bogu podziękować za wspólnotę, którą tworzycie razem, że wzajemnie dzielicie się swoimi doświadczeniami, że jest taka inicjatywa jak Międzynarodowe Dni Wina.
***
Organizatorami XII Międzynarodowych Dni Wina Jasło 2017 byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”, Wino i Przyjaciele oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, a patronami medialnymi – Czas Wina, Nasze Winnice, Vinisfera.pl, portalenoturystyczny.pl, Magazyn Wino, Food service, Kobiety i wino, Przegląd Gastronomiczny, Pro Carpathia oraz Polska Federacja Producentów Wina.
XII MDW w Jaśle relacjonowały lokalne media elektroniczne oraz Telewizja Jasło, a także Radio Rzeszów i TVP 3, która – w ramach programu „Lato w regionach” – miała (w sobotę, 26 sierpnia) kilka „wejść na żywo” na swojej antenie.