Akademicy PAW przycięli miejską winnicę w Jaśle. W części teoretycznej dowiedzieli się, jak można zarobić na polskim winie. Przeanalizowali także prawne aspekty funkcjonowania gospodarstwa winiarskiego.
Ostatni zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 zdominowały tematy związane z organizacją i ekonomiką nowoczesnego gospodarstwa winiarskiego. W trakcie wykładów prowadzonych przez Wojciecha Bosaka omówione została struktura niewielkiego gospodarstwa winiarskiego, organizacja pracy w cyklu rocznym, nakłady inwestycyjne, bieżące koszty produkcji, wydajność i regularność plonu w naszych realiach klimatycznych, koszt uzyskania jednej butelki polskiego wina, dochodowość produkcji wina w przypadku dystrybucji przez pośredników i sprzedaży bezpośredniej. Osobny wykład dotyczył winogrona jako surowca winiarskiego.
Aspekty prawne funkcjonowania gospodarstwa winiarskiego – obowiązujące przepisy polskie i UE dotyczące wyrobu i sprzedaży wina, formalności i wymagania związane ze sprzedażą wina, obciążenia podatkowe – to tematy, jakie omówił ze słuchaczami PAW Radosław Froń.
Podstawowym założeniem Studium Praktycznego Winiarstwa jest to, by słuchacze przećwiczyli sami wszystkie czynności wykonywane w ciągu roku w winnicy i przetwórni. Zajęcia praktyczne dostosowane są do pory roku i cyklu wegetacyjnego krzewów winorośli i prac sezonowych w przetwórni. Jak przystało na przedwiośnie akademicy uczyli się prawidłowego przycinania winnicy, czynności od której w dużej mierze zależą przyszłe zbiory. Tegoroczna grupa przycięła 900 dwuletnich krzewów rosnących w Winnicy Jasło, będącej poletkiem dydaktycznym dla słuchaczy Podkarpackiej Akademii Wina. Zajęcia praktyczne prowadził Roman Myśliwiec. Poszło sprawnie i szybko, mimo iż rozmoknięta po wiosennych roztopach gliniasta gleba dawała się wszystkim we znaki.
Kolejny zjazd poświęcony będzie żyzności gleby i odżywianiu winorośli oraz mechanizacji pracy w winnicy. Zajęcia dostępne dla ludzi spoza grupy SPW 2018 poprowadzi dr Janusz Mazurek (zasady uczestniczenia podane są na stronie www.akademiawina.org w zakładce szkolenia).
W ramach praktyk słuchacze będą uczyli się jak prawidłowo posadzić krzewy winorośli.
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.
Fundacja Galicja Vitis
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.