Rynek Miejski – z kamieniczkami, które w większości zostały zniszczone w czasie II wojny św., a następnie odbudowane przez mieszkańców. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XVIII/XIX w. W jednej z kamieniczek (nr 17) mieściła się apteka, prowadzona przez prekursora przemysłu naftowego – Ignacego Łukasiewicza, który zbudował w Jaśle (os. Ulaszowice) pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. Na ścianie kamieniczki zobaczyć można tablicę, upamiętniającą tę wybitną postać.
Figura św. Jana Nepomucena – pochodząca z 1770 r., umieszczona na kolumnie w stylu jońskim, znajduje się we wschodniej części jasielskiego rynku. Według tradycji ludowej św. Jan Nepomucen, czeski kanonik, chronił pola i zasiewy przed powodzią.
Pałac Sroczyńskich – w Gorajowicach, wzniesiony w stylu angielskim, otoczony parkiem krajobrazowym jest pozostałością po miejscowych rodach ziemiańskich. W tym neogotyckim pałacu wychował się H. Dobrzańskiego – pseudonim „Hubal”. Ostatnimi jego właścicielami byli Sroczyńscy. Obecnie mieści się w nim Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle.
Park Miejski – powstał pod koniec XIX w. W miejscu obecnego parku znajdował się staw otoczony ogrodem. W 2005 r. rozpoczęto modernizację parku i w jego południowej części wybudowano wspaniałą fontannę.
Glorietka – drewniana altana w północnej części jasielskiego parku, wzniesiona pod koniec XIX w., której powstanie przypisuje się wizycie cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I. Na szczycie zabytkowej glorietki znajduje się wizerunek Eola – boga wiatrów.
Pomnik Tadeusza Kościuszki – dłuta Błotnickiego, wykuty w wapieniu na piaskowcowym cokole w 1899 r., znajduje się w parku miejskim.
Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczny pomnik, poświęcony pamięci osób poległych za Ojczyznę z lat 20. XX w., przebudowany w 2001 r. Grób Nieznanego Żołnierza zajmuje centralne położenie w parku miejskim i miejscem uroczystości patriotycznych mieszkańców Jasła i powiatu.
Budynek Zespołu Szkół nr 4 – wybudowany w 1906 r. jako męska szkoła podstawowa, obecnie liczy ponad 100 lat. W 1944 r. uległ poważnym zniszczeniom. Od 1976 r. Zespół Szkół Ekonomicznych, a od 2002 r. w wyniku reformy systemu edukacji Zespół Szkół nr 4 w Jaśle.
Pomnik Grunwaldzki – postawiony na Górce Klasztornej w 500. rocznicę zwycięstwa nad Krzyżakami w 1410 r. zburzony w czasie II wojny światowej przez Niemców, odbudowany po jej zakończeniu.
Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – XV-wieczny murowany z kamienia, najstarsza świątynia w Jaśle. Kościół Farny jest zabytkiem architektury gotyckiej o wysokiej klasie artystycznej. Do najstarszych zachowanych fragmentów tej budowli zaliczyć można: część sklepienia, prezbiterium, odrzwia gotyckie w zakrystii i dzwon „Urban” z początku XVII w., najprawdopodobniej z byłego kościoła karmelitów.
Kościół pw. św. Stanisława BM – powszechnie nazywany kaplicą gimnazjalną lub „Kościółkiem” to jednonawowa świątynia została wybudowana w 1893 r. Obiekt został zniszczony w czasie II wojny światowej i następnie odbudowany. We wnętrzu znajduje się galeria, oparta na dziesięciu filarach w styku romańskim, a nad wejściem widnieje napis „Soli Deo – Jedynemu Bogu”.
Klasztor i Kościół Sióstr Wizytek – powstał w miejscu starej poaustriackiej prochowni po przybyciu do Jasła sióstr Wizytek z Wersalu w 1903 r. Podczas II wojny św. uległ całkowitemu zniszczeniu, ocalała jedynie figura Matki Bożej, która obecnie stoi na placu przed świątynią, wybudowaną w 1951 r. W głównym ołtarzu kościoła podziwiać można wierną kopię obrazu Matki Boskiej z Ostrej Bramy oraz ornat z XVIII w. Obiekt znajduje się na tzw. Górce Klasztornej.
Sanktuarium św. Antoniego i Klasztor OO. Franciszkanów – początkowo wzniesiony w latach 1903-1904 przez Ojców Franciszkanów przy ul. Mickiewicza i Jagiełły, zniszczony w czasie II wojnie św. – ocalała jedynie figura patrona miasta, którą można zobaczyć w skwerze św. Antoniego. Obecna budowla, powstała w II poł. XX w. przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Chopina jest największą świątynią w mieście. W kaplicy św. Antoniego, obok ołtarza znajduje się figura patrona, a w kaplicy św. Franciszka – barokowy obraz “Stygmatyzacja św. Franciszka” (z przełomu XVII i XVIII w.). Cennym zabytkiem jest drewniana figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVI w.) oraz rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego (1760 r.).
Stary Cmentarz – najstarsza jasielska nekropolia, która powstała w 1784 r. W centrum cmentarza, naprzeciwko bramy głównej wzniesiono w 1862 r. neogotycką kaplicę pw. Jezusa Ukrzyżowanego. Cennym zabytkiem jest jedyna prywatna kaplica rodziny Lisowieckich. Grób Jana Martynka zdobi najstarsza rzeźba św. Jana Ewangelisty (1878 r.) wykonana przez krakowskiego rzeźbiarza Eljasza. Przykładem małej architektury cmentarnej są monumentalne grobowce, powstałe wzdłuż alei na przełomie XIX i XX w.
Kirkut – cmentarz żydowski usytuowany jest przy ul. Floriańskiej, z XIX w. Na powierzchni 0,33 ha znajduje się około stu macew i mogiła zbiorowa żołnierzy austriackich pochodzenia żydowskiego poległych w czasie I wojny światowej. W centrum kirkutu społeczność jasielska upamiętniła pomordowanych pomnikiem. Fragmenty macew, zdewastowanych przez Niemców w czasie okupacji hitlerowskiej, zostały wmurowane w ogrodzenie cmentarza tworząc lapidarium.
TKt48-102 na bocznicy kolejowej w Jaśle – zabytek kolejnictwa
Zabytkowy parowóz TKt48-102 świadczy o kolejowej historii Jasła znajdującego się na historycznej linii dawnej Kolei Transwersalnej prowadzącej z Czadcy na Słowacji do Husiatynia na Kresach.Obserwatorium Astronomiczne w Jaśle to wymarzone miejsce dla miłośników astronomii. Umożliwia obserwację bliskiego i dalekiego nieba wieczorną porą przy użyciu profesjonalnych instrumentów astronomicznych oraz takich zjawisk astronomicznych jak: zaćmienia, zakrycia, przejścia oraz planety układu słonecznego. Obserwatorium astronomiczne w Jaśle, które funkcjonuje od stycznia 2011 r. jest jednym z trzech w kraju, które posiada tak dużą instalację.
Wapienie jasielskie w przekopie w Jaśle – W południowej części miasta obok terenu rekreacyjnego przy ul. Kwiatowej można zobaczyć ciekawe pod względem geologicznym odsłonięcie w ścianie przekopu wyrobiska starej, nieczynnej już cegielni. To dobrze wyeksponowane sztuczne odsłonięcie geologiczne znalazło się w grupie 100 najciekawszych obiektów geologicznych, opisanych w Katalogu obiektów geoturystycznych w Polsce, obejmującego wybrane geologiczne stanowiska dokumentacyjne.