Winne klimaty w Jaśle
Pod koniec sierpnia br. Jasło – już po raz 11. – zamieni się w krainę winem płynącą. Zjadą tu winiarze, dystrybutorzy win oraz miłośnicy tego szlachetnego trunku z całej Polski i zagranicy. Nie zabraknie przedstawicieli firm wytwarzających i sprowadzających wszelkie artykuły oraz urządzenia potrzebne w wielkich i małych winnicach, a przydatne także tym, którzy próbują robić wino domowe.Klimatyczne rozmowy przy lampce wina na jasielskim rynku uprzyjemni muzyka płynąca z plenerowej sceny, a uzupełnieniem całości będzie jarmark produktów regionalnych i wieczorne koncerty.
XI Międzynarodowe Dni Wina odbędą się w ostatni weekend wakacji (27 – 28 sierpnia br.), ale winiarskim klimatem Jasło i okolice zaczną żyć już kilka dni wcześniej, za sprawą tutejszych winiarzy, którzy po raz kolejny zorganizowali „Dni Otwartych Piwnic” (24 – 26 sierpnia). Dzień przed rozpoczęciem XI MDW rozegrany zostanie III Konkurs Polskich Win Jasło 2016, a kilka godzin przed oficjalnym otwarciem rozpoczną się Warsztaty Degustacyjne.
Święto wina i winiarzy
Jasło ugruntowało już sobie pozycję polskiej stolicy wina, a organizowane tu co roku Międzynarodowe Dni Wina, są świętem całego regionu. W tym roku na jasielskim rynku pojawi się około 30 stoisk z winem, winiarskimi akcesoriami i różnymi innymi produktami. Wino będzie podawane do degustacji i sprzedawane. Smakosze będą mieli w czym wybierać, ponieważ z zapowiedzi wystawców wynika, że przywiozą ze sobą ponad 200 różnych win.
Jasielskie dni wina niemal od początku są imprezą wyjątkową w skali kraju, niesłychanie atrakcyjną zarówno dla winiarzy, jak i zwiedzających. Na innych świętach wina w Polsce nie bywa tylu wystawców prezentujących tak wyborne trunki własnej produkcji. Nigdzie indziej nie można też spróbować i porównać tylu win krajowych i zagranicznych.
Ale najważniejsze jest to, że tylko w Jaśle można spotkać tylu winiarzy, którzy każdemu, kto chce sam zrobić wino (choćby z winogron w przydomowym ogródku) udzielą życzliwych rad, uprzedzą czego może się spodziewać i podpowiedzą, czego powinien unikać. Ci, którzy od niedawna mają winnice, lub zamierzają je założyć, toczą tu długie rozmowy przy lampce wina z doświadczonymi winiarzami, chętnie dzielącymi się swoją wiedzą.
Klimat do rozwoju winiarstwa
Jasło jest kolebką współczesnego winiarstwa polskiego za sprawą Romana Myśliwca, który nawiązując do średniowiecznej tradycji (najprawdopodobniej pierwsze winorośle w tym regionie posadzili benedyktyni z podkrakowskiego Tyńca), w latach 80. XX w. założył winnicę Golesz. Od tamtej pory na Podkarpaciu powstało ponad 100 winnic, z których kilkanaście leży na obrzeżach Jasła i w jego najbliższych okolicach, a wciąż nowe powstają. (powstają nowe)
O rozwój winiarstwa w tych okolicach dbają nie tylko sami winiarze, ale także władze samorządowe. Miasto Jasło jest partnerem Stowarzyszenia „Galicja Vitis” w prowadzeniu Podkarpackiej Akademii Wina, przyciągającej początkujących winiarzy z całego kraju. W PAW zdobywają oni praktyczną wiedzę na temat urządzania i prowadzenia winnic oraz produkcji wina.
Na wiosnę br. w Jaśle została posadzona winnica miejska (to także ewenement w skali kraju), a miasto Jasło jest – od początku – jednym z głównych organizatorów Międzynarodowych Dni Wina i partnerem imprez towarzyszących.
Wolny wstęp dla każdego
Formuła, w jakiej dotychczas były organizowane jasielskie dni wina kilkakrotnie ulegała zmianom. Ta wprowadzona w ubiegłym roku (wydzielona strefa degustacji, tzw. winne ogrody, ale bez biletów wstępu, za to degustacja darmowa bądź odpłatna zależnie od wystawcy) chyba najbardziej przypadła do gustu zarówno samym winiarzom, jak i gościom, bo tak traktowani są wszyscy zwiedzający. W tym roku będzie więc tak samo.
Dwa dni zabawy pod znakiem wina
Tegoroczne Międzynarodowe Dni Wina tradycyjnie rozpocznie korowód uczestników, pod kierunkiem kapeli „Trzcinicoki” (27 sierpnia, godz. 15.), który przyprowadzi wszystkich pod scenę, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie imprezy. Od godz. 15.30 do godz. 21.50 udostępnione zostaną „Ogrody winne”, a tymczasem na scenie prezentować się będą artyści: zespoły z Węgier, Czech i Słowacji (godz. 15.30 – 17.30), a potem Piotr Nowak Band (godz. 18.30) i Stefano Terrazzino (godz. 20.30).
Uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom III Konkursu Polskich Win, będąca kulminacyjnym punktem pierwszego dnia winiarskiego święta, zaplanowana została na godz. 17.45.
Niedzielne świętowanie rozpocznie się od mszy św. z poświęceniem wina, odprawionej o godz. 12.15 w kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (fara), z której korowód w asyście Miejsko – Kolejowej Orkiestry Dętej przejdzie o godz. 13.15 na rynek. Od godz. 13.30 do 21.00 można będzie zwiedzać „Ogrody winne”, a na scenie znów pojawią się zespoły z Węgier, Czech i Słowacji. Wieczorne występy estradowe rozpocznie (o godz. 18.) Mirek Witkowski i Jass Brass Consort, a zakończy (o godz. 20.) „Kabaret pod Wyrwigroszem”.
Zarówno w sobotę jak i w niedzielę (od godz. 10.00 w sobotę, a od godz. 10.30 w niedzielę, do godz. 20 jednego i drugiego dnia) na rynku trwać będzie również Jarmark Produktów Regionalnych.
Organizatorami XI MDW w Jaśle są: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura”, „Wino i Przyjaciele” oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, a patronami medialnymi: Magazyn Wino, Czas Wina, Vinisfera.pl, Food Service, Kobiety i Wino, Przegląd Gastronomiczny, Pro Carpathia i Polska Federacja Producentów Wina.
st