Pierwsza w Polsce miejska winnica ma już pierwsze nasadzenia, które wykonali słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina. Jak zgodnie podkreślali, takie praktyczne doświadczenia najlepiej pozwalają im uczyć się winiarstwa.
W ramach zajęć praktycznych słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina, prowadzonej przez Fundację Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, posadzili pierwsze 500 krzewów w jasielskiej winnicy. Powstaje ona na osiedlu Ulaszowice, na południowo-zachodnim stoku. Jeszcze tej wiosny zostanie obsadzone 25 arów, a w przyszłym roku docelowo 50 arów.
Winnica, która została założona na terenach przeznaczonych pod urządzenie zieleni miejskiej, ma być wyjątkowym i reprezentacyjnym elementem promocji miasta, potwierdzeniem przyjętej strategii wizerunkowej pod hasłem „Jasło w(inne) klimaty”. Koszty urządzenia terenu, ogrodzenia działki, zakupu sadzonek poniosło Miasto. – Posiadanie własnej, miejskiej winnicy to pomysł, który wpisuje się w naszą strategię wizerunkową. Winiarstwo jest jednym z elementów, którym powinniśmy się chwalić– mówił podczas sobotniego sadzenia Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Współpraca Miasta z Fundacją ”Galica Vitis” przynosi wymierne efekty. – Oparta na winie strategia wizerunkowa miasta, do czegoś zobowiązuje. Uważam, że nie wystarczy już coroczne organizowanie Dni Wina, dlatego zaproponowaliśmy samorządowi utworzenie w Jaśle centrum edukacji winiarskiej. Pomysł powiódł się – oferta Podkarpackiej Akademii Wina cieszy się dużą popularnością – mówi Roman Myśliwiec, założyciel Fundacji „Galicja Vitis”.
Kolejnym krokiem naprzód jest założenie jasielskiej winnicy. Według R. Myśliwca Jasło musi się stać nie tylko przyjaznym i ciekawym miejscem dla mieszkańców, ale także pozytywnie kojarzyć się w Polsce, a nawet poza granicami kraju. – W pewnym zakresie to już się dzieje – nasze działania są z zainteresowaniem komentowane, zwłaszcza w wielkomiejskich społecznościach, na przykład Krakowa, Warszawy. Pomysł winiarski, a także inne innowacyjne działania promocyjne mogą pomóc Jasłu w rozwoju, a przecież o to chodzi.
Miejska winnica w Jaśle będzie pełniła rolę poletka dydaktyczno-doświadczalnego dla słuchaczy Studium Praktycznego Winiarstwa, sztandarowej oferty PAW. Jednym z zadań akademii będzie opieka nad nią przez cały rok, a w kolejnych latach prawdopodobnie wyrób wina z winogron, które dojrzeją w jasielskiej winnicy. – Studium Praktycznego Winiarstwa to wyjątkowa w skali kraju oferta edukacji winiarskiej – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji „Galicja Vitis”. – Bardzo duży nacisk kładziemy na praktykę, która jest najlepszą metodą nauczenia się zawodu. Teoria jest oczywiście także potrzebna, ale u nas i te zajęcia są prowadzone przez praktyków, najlepszych fachowców w swoich dziedzinach.
Pierwszą sadzonkę w powstającej winnicy posadził burmistrz Ryszard Pabian. Na tym jednak nie poprzestał, wspólnie ze słuchaczami PAW pracował przy sadzeniu winnicy.
Sadzenie winnicy odbywało się w minioną sobotę, w ramach pierwszego dnia szóstego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2016. W niedzielę odbyły się zajęcia teoretyczne. Na czym polega cięcie zielonych organów krzewów, regulacja plonu winogron oraz w jaki sposób wykonywać zabiegi poprawiające jakość owoców mówił Roman Myśliwiec. W drugiej części wykładów dr Janusz Mazurek podzielił się wiedzą na temat sprzętu stosowanego w ochronie winorośli.