Słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle robią swoje wino. Już fermentuje. Przyszli winiarze będą się nim opiekować aż do egzaminu dyplomowego w styczniu przyszłego roku.
To był pracowity weekend dla słuchaczy rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa 2016. Przygotowani wcześniej teoretycznie do wyrobu wina teraz krok po kroku praktykują. Zajęcia odbywają się w udostępnionej w tym celu profesjonalnej przetwórni.
Przyszli winiarze zaczęli od przygotowania przetwórni do przerobu winogron. Podzieleni na grupy sami zbierali winogrona w winnicy: Jutrzenkę. Regenta, Marechal Foch i Leon Millot. Potem je tłoczyli, robili pomiary zawartości cukru, zlewali moszcz po sedymentacji na wino białe i różowe, macerowali czerwone, dodawali drożdże.
Teraz akademickie wino fermentuje. Zgodnie z założeniami organizatorów słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina zaprezentują je na egzaminie dyplomowym na początku przyszłego roku.
W przerwie zajęć praktycznych zaliczyli wykład na temat przepisów celnych.
Przypominamy, że trwa nabór na trzecią edycję Studium Praktycznego Winiarstwa. Liczba przyjęć ograniczona, jak co roku chętnych jest więcej niż miejsc – liczyć się będzie kolejność zgłoszeń.
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.
Pełna fotorelacja z winobrania dostępna jest w Galerii https://www.dniwina.pl/foto/kolejne-winobranie-w-paw
Ewa Wawro
prezes Fundacji Galicja Vitis