W wschodniej części jasielskiego rynku znajduje się figura św. Jana Nepomucena. Jest ona dziełem nieznanego artysty i obiektem wpisanym do rejestru zabytków miasta. Biorąc pod uwagę niemalże całkowite zniszczenie samego Rynku, figura cudem przetrwała działania wojenne w czasie II wojny światowej. Uszczerbku doznał jedynie cokół, który został zrekonstruowany po wojnie. Kamienna figura odzyskała swą świetność dzięki pracom konserwatorskim przeprowadzonym w 2002 r.
Jan Nepomucen (1350 – 1939) prezbiter, spowiednik Zofii Bawarskiej, męczennik i święty Kościoła Katolickiego. Podczas sporu między Wacławem IV a arcybiskupem Pragi, Jan będąc mediatorem, został uwięziony przez króla. Następnie zrzucono go z mostu Karola do Wełtawy, a jego ciała złożono w katedrze na Hradczanach. Według tradycji po otwarciu krypty świętego przed jego kanonizacją w 1719 r., okazało się, że jego ciało ma nienaruszony język. W ikonografii Święty przedstawiany jest w stroju kapłańskim.
Niekiedy ukazywany jest z trzymanym na ustach palcem jako symbol zachowanej tajemnicy. Jego atrybutami są m.in.: klucz, książka, kłódka, krzyż w ręce, zapieczętowany list, most, z którego został zrzucony, pieczęć, wieniec z pięciu gwiazd, wieniec z gwiazd. Kult czeskiego kanonika rozwijali głównie Jezuici. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również suszą, dlatego też figurę Jana Nepomucena można spotkać w sąsiedztwie mostów, rzek, a także na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.
Źródło:
Fąfara Jerzy, Tulik Sylwia, 2013, Jasło i okolice. Przewodnik, wyd. Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów
www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-21a.php3)