Producenci wina i miłośnicy tego trunku z Polski, Słowacji, Węgier, a nawet Włoch uczestniczyli w dniu 05 listopada 2005r. w „Międzynarodowych Dniach Wina”, zorganizowanych, po raz pierwszy, w Jaśle. Organizatorami „Dni…” były władze miasta Jasła oraz działacze Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Była prezentacja i degustacja win różnych gatunków, natomiast winiarze wzięli udział w konferencji. Impreza odbyła się z inicjatywy Romana Myśliwca, prezesa Polskiego Instytutu Wina i Winorośli w Krakowie i właściciela winnicy „Golesz” pod Jasłem, a miała służyć krzewieniu szeroko pojętych tradycji winiarskich na Podkarpaciu. Miała też być próbą zamknięcia drugiego roku realizacji programu „Podkarpackie winnice”. Uznanie dla tej inicjatywy wyraził, obecny na konferencji Marszałek Województwa Podkarpackiego – Leszek Deptuła. W konferencji uczestniczył, jako jedyny z zaproszonych posłów, Janusz Kołodziej. Podczas Dni Wina można było zwiedzać stoiska winiarskie i pokazy sprzętu winiarskiego. Zaprezentowało się dwunastu producentów z kilku sąsiednich krajów.
Niestety, podczas degustacji zabrakło win pochodzących z Podkarpacia. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, produkcja wina nawet w niewielkich gospodarstwach rolnych musi być prowadzona w składach celnych w trybie tzw. szczególnego nadzoru podatkowego. Natomiast wymagania związane z uzyskiwaniem zezwoleń na prowadzenie takich składów są dla drobnych producentów wina swoistą „drogą przez mękę”, nie licząc sporych wydatków, wymagają złożenia wielu dokumentów i zaświadczeń. Paradoksalnie, uzyskane z takim mozołem zezwolenie może być w każdej chwili cofnięte, a to z uwagi na jego urzędniczą „interpretacyjność”. Jak podkreślił Wojciech Bosak z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina: „u nas producent wina traktowany jest jako potencjalny przestępca”. Sentencją tej, poruszanej podczas konferencji kwestii, mogłoby być stwierdzenie, że główne przeszkody w rozwijaniu podkarpackiego winiarstwa nie są natury nie technicznej, czy klimatycznej lecz prawnej. To prawo skarbowe, zbyt rygorystyczne dla potencjalnego producenta wina, jest głównym hamulcem dla takich inicjatyw. Te problemy stały się motywem dla sporządzenia i podpisania przez uczestników konferencji, m. in. właścicieli kilkudziesięciu rodzinnych winnic z Podkarpacia, petycji do parlamentarzystów i rządu, w której apelują o szybką zmianę Ustawy o podatku akcyzowym, znoszącą obecne bariery i utrudnienia. Petycję przekazano na ręce posła Janusza Kołodzieja, który zadeklarował poparcie dla tej inicjatywy.
I Międzynarodowe Dni Wina, Jasło, 05 listopada 2005r.
W dniu 08.11.2005 r. Polska Agencja Prasowa w artykule „Nie dobijać nietypowego biznesu” informuje o wystosowanym niedawno apelu właścicieli winnic i samorządowców Podkarpacia . W piśmie skierowanym do parlamentarzystów, posłów do Parlamentu Europejskiego i premiera domagają się oni zmiany „nieżyciowych i rygorystycznych przepisów skarbowych”, które ich zdaniem utrudniają rozwój rodzinnego winiarstwa. Winiarze i samorządowcy proponują „przyjęcie do pilnego rozpatrzenia” dwóch projektów ustaw opracowanych przez Polski Instytut Winorośli i Wina, a popieranych przez władze samorządowe: nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, znoszącej obowiązek prowadzenia produkcji wina gronowego w tzw. składach podatkowych przez producentów posiadających własne winnice oraz projektu ustawy o gospodarstwach winiarskich, która mogłaby regulować produkcję win gronowych w niewielkich gospodarstwach rolnych.
Sygnatariusze zwracają także uwagę, że nie można niewielkich gospodarstw winiarskich traktować tak samo jak rafinerii, zakładów gorzelniczych czy fabryk tytoniowych. Jak tłumaczył PAP Roman Myśliwiec: „każdą nową działalność, a tak należy zaklasyfikować próby produkcji polskiego wina gronowego, wymaga pewnego okresu ochronnego”.
Roman Myśliwiec zwrócił także uwagę dziennikarzy Agencji, że „w wielu krajach Unii (w Czechach, Słowacji, Austrii, Włoszech, Węgrzech) małe gospodarstwa winiarskie korzystają z ułatwień podatkowych, które należy wprowadzić także w naszym kraju”. Wprowadzenie w Polsce podobnych regulacji prawnych, jak w wymienionych krajach, jest szansą na rozwój winiarstwa i uznanie Polski przez Unie Europejską za kraj winiarski. Wiąże się to z możliwością uzyskiwania przez naszych producentów wina unijnych środków pieniężnych na jego produkcję.
Podczas I Międzynarodowych Dni Wina, jako oddzielna część konferencji, odbyła się Europejska Debata Publiczna nazwana „Promujemy Produkt Regionalny w Unii Europejskiej”. Tematem debaty była rola produktu regionalnego w ofercie gospodarstwa agroturystycznego oraz szanse Podkarpacia w procesie integracji polskiego rolnictwa z Unią Europejską. Odbyła się prezentacja potraw regionalnych uczestniczących w konkursie „Tradycyjny Produkt Podkarpacia”.