Zostały zdominowane przez dyskusje o sposobach prowadzenia plantacji, produkcji wina oraz kierunku, w jakim powinno zmierzać polskie winiarstwo. Niestety, również podczas tych Dni Wina, stwierdzono, że nadal główną przeszkodą dla polskiego winiarstwa jest brak ustawy, która regulowałaby wyrób wina w małych gospodarstwach na analogicznych zasadach, jakie obowiązują w krajach członkowskich UE. Jak tam funkcjonują i zarabiają na produkcji wina małe gospodarstwa, można się było przekonać na konferencji pt. „Wino i turystyka”. Po kilku latach funkcjonowania projektu „Podkarpackie winnice”, koordynowanego przez pioniera jasielskiego winiarstwa, Romana Myśliwca, powstało na Podkarpaciu około 50 winnic o powierzchni od 0,1ha do 1 ha. Wiedza o winiarstwie jest już stosunkowo dobrze rozpowszechniona na Podkarpaciu, wiadomo już, że warto zakładać winnice. Niestety, to jedyne pozytywne efekty programu „Podkarpackie winnice”.
W dalszym ciągu bowiem nie uregulowane zostały kwestie prawno – skarbowe. Poseł Janusz Kołodziej, ten, na którego ręce została złożona petycja w sprawie winiarstwa na Podkarpaciu podczas poprzednich, I Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle, odniósł się do unijnego rozporządzenia w tej sprawie. Przekazał on zebranym, że Polska została zaliczona do krajów, które mogą zakładać plantacje winorośli, a co za tym idzie – zakładaniem plantacji winorośli w Polsce zainteresowane będą również wielkie zagraniczne podmioty gospodarcze.
Nowa ustawa jest dopiero tworzona i, zdaniem posła Janusza Kołodzieja, pozwoli, poprzez uproszczenie przepisów skarbowych, na rozwój winiarstwa w Polsce. Tym samym pozwoli na legalną produkcję oraz sprzedaż wina z małych gospodarstw, działając na podobnych zasadach, jakie obowiązują w wielu krajach unijnych. Poseł J. Kołodziej zaznaczył, że zakładaną nowelizację ustawy akcyzowej popiera także Krajowa Izba Gospodarcza. KIG jest zdania, że obecne zobowiązania producentów są wystarczające do nakładania na wytwarzane przez nich wina podatku akcyzowego. Także Krajowa Rada Doradców Podatkowych nie wniosła zastrzeżeń do konstruowanego projektu ustawy. Podobnie poszczególne kluby parlamentarne. Generalnym dążeniem jest, aby małe gospodarstwa, wytwarzające nie więcej niż 1000 hektolitrów wina, zwolnione były z obowiązku prowadzenia składu podatkowego. Głównym celem projektu natomiast jest konieczność rozwoju małych, często rodzinnych, gospodarstw winiarskich.
Tradycyjnie już, podczas II Międzynarodowych Dni Wina, odbyły się konkursy związane z tradycją winiarską, jak np.: wybór Królowej Wina, występy zespołów folklorystycznych, konkurs na „Tradycyjny Produkt Podkarpacia” i „Tradycyjny Produkt Lokalny”.