IV Międzynarodowe Dni Wina – tradycją jasielskiego folkloru
Ostatni weekend sierpnia z pewnością wpisze się w historyczny kalendarz jasielskich imprez.
29-30 sierpnia na jasielskim rynku miały miejsce IV Międzynarodowe Dni Wina, które przyciągnęły grono miłośników winiarstwa, mieszkańców Jasła, a także turystów z różnych stron Polski i Europy, ciekawych przygotowanych atrakcji.
Impreza ta stanowiła okazję do zaprezentowania dorobku winiarskiego producentów z Czech, Gruzji, Ukrainy, Słowacji i Węgier oraz przede wszystkim win z podkarpackich winnic. Zwyczaje winne dotyczą również Jasła, gdzie mieszkają prekursorzy nowoczesnego winiarstwa. Jasielski region mając dobre warunki do uprawy, stwarza amatorom możliwości do zakładania nowych gospodarstw winnych, w których winiarstwo staje się rodzinną tradycją. Pasjonaci zmieniają świat – mówi Burmistrz Maria Kurowska, bo to dzięki ich ciekawej działalności, zrodził się pomysł u władz Jasła o imprezie pod nazwą Międzynarodowe Dni Wina, które tak znakomicie promują obecnie Miasto Jasło.
Przybyli goście obok smakowania szlachetnych trunków z 15 krajowych winnic i 5 zza granicy, mogli także zaczerpnąć wiedzy na temat zasad degustacji wina, jego uprawy, czy sprzętu winiarskiego, wykorzystywanego przy jego produkcji. Na zgromadzone tłumy czekało na stoiskach wystawienniczych 100 gatunków win polskich oraz zagranicznych, ale także potraw kuchni regionalnej, przygotowanych przez przedstawicielki okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich.
Dni Wina są zarazem świętem ziemi jasielskiej, prezentującym jej kulturę, sztukę ludową, tradycje i zwyczaje. Stały się zatem możliwością do przybliżenia uczestnikom kultury nie tylko naszego regionu, ale i zaprzyjaźnionych z Jasłem miast partnerskich: Hodonína, Pragi, Trebišova, Truskawca, Makó, Odessy, Sárospataku.
Nie traktujemy Dni Wina jako tylko degustację win, ale także jako wymianę kulturalną, wymianę doświadczeń i utrzymywanie przyjaźni między naszymi miastami. Cieszymy się, że możemy porównać smak, jakość, naszych polskich win z winami zagranicznymi. I ta degustacja wychodzi bardzo na plus winom polskim. Nasi winiarze jasielscy i podkarpaccy w ten sposób utwierdzają się w tym, że robią dobre wina i że mogą w tej produkcji osiągać sukcesy – mówiła Burmistrz Maria Kurowska.
Dlatego też minione dni upłynęły przy dźwiękach czeskich gajdów, słowackich piszczałek, podhalańskich gęślików, które na co dzień można usłyszeć podczas podróży do tamtych krajów. Scena na rynku wypełniła się korowodem barwnych strojów ludowych, które mogliśmy podziwiać w wykonywanych tańcach, typowych dla danego regionu, np. czeską polkę, czy węgierskiego czardasza. Występy odbywały się w ramach projektu Prezentacja Kultur Krajów Grupy Wyszehradzkiej, współfinansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Przez dwa dni imprezy trwał konkurs wiedzy o krajach grupy wyszehradzkiej. Nagrody dla zwycięzców wręczał Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego Andrzej Jagodziński, Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska oraz Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca.
IV Międzynarodowe Dni Wina z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Rodzinny klimat imprezy, który udało się stworzyć organizatorom, sprawia, że Jasło odwiedza coraz więcej turystów. Stanowi to znakomitą okazję do pokazania Jasła, jako miasta przyjaznego dla wszystkich, do którego warto wracać, chociażby na V Międzynarodowe Dni Wina.